Ako napísať dobrý životopis

Životopis je tých pár hárkov papiera, ktoré častokrát rozhodujú o tvojej budúcnosti. Dôležité je to, čo do nich napíšeš. Avšak rovnako dôležité, ak nie aj viac je to, ako tých pár listov bude vyzerať. Čo každý dobrý životopis potrebuje, je odlíšiť sa od tých ostatných. Dôležité je sa však odlíšiť u budúceho zamestnávateľa a jeho firme v únosnej miere. Vzor životopisu je niečo, čo je hlúposť. Pretože, ak sa má tvoje CVčko odlíšiť od tých ostatných, nemôžeš si len vyklikať info do šablóny, akou je napr. europass a myslieť si, že si ho medzi 100 ďalšími niekto všimne.

ČO NESMIE TVOJE CV OBSAHOVAŤ:

 • Klamstvá - lebo ti na ne prídu.
 • Zlé fotografie - s inými ľuďmi, vystrihnuté z inej foto, vyzývavé, detinské a pod.
 • Dlhé súvetia na niekoľko odstavcov - pretože tie skôr patria do motivačného listu.
 • Zbytočné informácie, ktoré sa nehodia na pozíciu, ktorú sa hlásiš - napr. brigáda za pokladňou alebo kopanie bazéna na strýkovej záhrade, keď chceš byť manažérom.
 • Nesmie byť príliš dlhý - zabudni na 4 - 5 stranové romány.
 • Gramatické chyby!

ČO MÔŽE TVOJE CV OBSAHOVAŤ:

 • Základné osobné údaje
 • Kontakt - telefónne číslo a email (ak nemáš sprav si meno.priezvisko@gmail.com).
 • Fotografia (najlepšie je mať fotku v štýle ako z pasu alebo občianskeho preukazu).
 • Vzdelanie (nepíšte školy ani odbory skratkami)
 • Certifikáty a iné ocenenia (pochváľte sa nimi, len ak majú súvis s prac. pozíciou).
 • Skúsenosti a prax (nemusíte mať vždy vyslovene pracovné skúsenosti, využite svoje šuflíkové veci, aktivity počas školy a pod.).
 • Zručnosti - patria medzi ne skills v programoch, odborné zručnosti (napr. grafika, copyka a pod. - ak o nejakých píšeš, skús pridať aj nejaké tvoje šuflíkové práce).
 • Jazykové znalosti
 • Vodičský preukaz (ak ho k danej pozícii nepotrebuješ, ani ho nemusíš písať).
 • Záujmy (nie je to dôležitá kolonka, preto to nepreháňaj s tými koníčkami).
 • Projekty alebo eventy, ktorých si sa organizačné alebo aktívne zúčastnil.
 • Referencie - odporúčania (od relevantných ľudí, teda nie od rodiny, kamošov a frajerov) a nezabudni sa podpísať.

MOJE CV JE NAJKREATÍVNEJŠIE

Pred 4 rokmi, keď vznikol projekt Pracovné stáže a ešte sme nemali ani web, iba Facebook stránku, vymysleli sme súťaž s názvom - Moje CV je najkretívnejšie. Zapojilo sa vtedy pár študentov a my sme sa rozhodli zistiť, ako im vtedy ich kreatívne CV naozaj pomohli alebo nepomohli pri hľadaní si stáže popri štúdiu.

NEMUSÍŠ MAŤ TOHO VEĽA ČO POVEDAŤ, KĚD VIEŠ AKO...

Namiesto vzoru životopisu sme sa rozhodli ti ponúkanuť niekoľko inšpiratívnych CVčiek 3 mladých ľudí, pred 4 rokmi ešte študentov, ktorí sa aj vďaka svojim vtedy poloprázdnym ale kreatívnym CV dostali tam, kde teraz sú. Ich CVčká máme už 4 roky vďaka našej súťaži a tu je ich spoveď, ako im vtedy pomohli.

ĽUBOŠ ĽAHKÝ - Produktový manažér

"Momentálne pracujem vo WebSupporte na pozícii šéfa marketingového a produktového tímu. Neviem posúdiť nakoľko mi to CV spred 4 rokov pomohlo priamo, ale nepriamo určite. Napríklad tým, že dostalo cenu na Cirkulátore. Naviac som sa pri ňom aj poučil, že kreativita nesmie ísť na úkor použiteľnosti, ked som videl ako sa v jednej reklamke trápili s jeho vytlačením (smiech)."

Pozri si jeho CV z študentských čias

 

TOMÁŠ MINÁRIK - Dizajnér

"V čase, keď som posielal to CV do súťaže pred 4 rokmi, tak som už mal prácu popri škole a to práve vďaka tomu životopisu. Bol to môj prvý “ozajstný” job v Monogram-e Interactive. Pracoval som na mega startupe CoverPage, čo bola pre mňa veľká škola. Po roku práce v Monograme som robil rok a pol v agenúre Melon Marketing. V tom čase som prišiel na to, že by som chcel pracovať na niečom vlastnom (aj vďaka tomu, že som popri práci rozbiehal pár startupov) a tak som sa rozhodol stať sa freelancerom na plný úväzok. Odvtedy riešim už len vlastných klientov a stále sa tiež pohybujem okolo rôznych startupov. To ma aktuálne dostalo až do Barcelony, kam som sa nedávno presťahoval."

Pozri si jeho CV z študentských čias

 

JAKUB STRAKA - Copywriter

"Kreatívne CV sa dá spraviť aj bez veľkolepej grafiky. Keď som sa rozhodol zapojiť do súťaže moje CV je najkreatívnejšie, chcel som ukázať svoje copywrtiterské zručnosti a spraviť CVčko inak a zaujímavo. Myslím, že sa mi to aj podarilo a zaujal som tým mnohých. Pracoval som v niekoľkých reklamných agentúrach (Wiktor Leo Burnett, Creative Department či Istropolitana Ogilvy a u Silvii Bubánovej), ale aj ako freelancer. Chcel som ísť do zahraničia a momentálne sa nachádzam v Berlíne, o 3 týždne končím prvý semester a musím povedať, že je to opäť ďalší krok vpred pre môj osobný rozvoj. Ponaučenie? Stále je čo zlepšovať a učiť sa nové veci. Netreba spohodlnieť a treba byť neustále nespokojný."

Pozri si jeho CV z študentských čias

 

Ak nemáš tie správne nápady alebo grafické zručnosti, aby si si vytvoril zaujímavé a dobré CVčko, tak skús využiť služby kickresume.sk. Alebo, ako si aj hore vyspovedaní chalani, dnes na pekných pracovných pozíciách, myslia spolu s nami - rozbehni si LinkedIn. Tvoje CV bude priamo tam, každým videné a online. Takže ti stačí posielať len priamo link alebo si ho môžeš stiahnuť v pdf.Kategória Vzory dokumentov