Prečo som na pracovnej stáži a nebanujem

 

Patrím medzi tých šťastných študentov, ktorí nezostali pri opise svojich cieľov v krčme pri pive, ale darí sa mi ich postupne meniť na činy. V tomto krátkom článku by som vám chcela priblížiť moju skúsenosť so súčasnou stážou, ktorú som si našla vďaka projektu pracovnestaze.sk a facebookovej skupine Práce v reklamě, kde som ponuku na danú pozíciu objavila.

 

Ako to celé začalo

Jedného krásneho večera som si za silného trnavského vetra spokojne sedela vo svojej teplej izbe a v rámci pravidelného prehodnocovania svojho života skúmala možnosti ako ďalej. Pracovná stáž v denníku Pravda mi práve končila a ja som cítila potrebu rozvíjať sa ďalej a obrátiť sa trochu iným, sviežim smerom. Zaujala ma ponuka na pozíciu Online Marketing Visual Meta v spoločnosti zaujímavom start-upe v Berlíne. Na Slovensku zastrešuje online nákupné centrum ShopAlike a spája mnoho internetových obchodov pod jednu strechu. “To by mohla byť zaujímavá cesta”, hovorila som si, pripravila cielený motivačný list so životopisom a čakala, čo sa stane, prípadne nestane.

 

Nakoniec “sa stal” skype pohovor s úspešne vypracovaným zadaním a bola som vybraná ako nová posila pre slovenský tím. V našej kancelárii som zatiaľ tri týždne a skúsenosti, ktoré tu každým dňom naberám, majú pre mňa nevyčísliteľnú hodnotu. Na jednej strane práca s kategorizáciu produktov, ktoré sprostredkúvame, tvorba textov a priúčanie sa novým programom. Na strane druhej fungovanie v rýchlo sa rozrastajúcej spoločnosti s už približne 150 zamestnancami a stážistami z celého sveta a prostredie multikultúrnej spoločnosti, v ktorej sa človek cíti ako vo veľkej medzinárodnej rodine. A nakoniec zodpovednosť vyplývajúca z presunu do inej krajiny spolu s intenzívnou “jazykovou školou” večer na private s nemeckými spolubývajúcimi a úlohe dopísať diplomovú prácu sú pre mňa výzvou, ktorá síce nie je jednoduchá, ale napĺňa ma a svoje rozhodnutie v žiadnom prípade neľutujem.

 

Ak premýšľate o pracovnej stáži v obore, o ktorý sa zaujímate, skúšajte, skúšajte! Ponuky samé od seba z neba nepadajú. Možno na stránke pracovnestaze.sk sa objavujú často, ale aj na tieto ponuky je potrebná predovšetkým iniciatíva a preukázanie spoločnosti, že o stáž máte skutočný záujem.

 

Ešte by som pridala niekoľko skromných rád, ako na pracovnú stáž – od osoby, ktorá ich už absolvovala niekoľko:

  • Veľmi pomáha mať jasno v tom, v čom by ste sa chceli rozvíjať a robiť si pravidelný výskum v danej oblasti.
  • Hláste sa iba na pozície a do spoločností, ktoré vás naozaj zaujali a máte pocit, že by vám priniesli viac než pár riadkov do životopisu.
  • Zistite si, čo budete počas stáže v skutočnosti robiť. Varenie kávy a pečiatkovanie papierov je z 99% mrhanie časom, ktorý by ste mohli využiť omnoho plnohodnotnejšie.
  • Na motivačnom liste a životopise si dajte záležať nielen po obsahovej, ale aj vizuálnej stránke. Ja viem, že toto ste už čítali pravdepodobne mnohokrát, ale o to väčšia pravda sa v tomto poučení skrýva. V hromade žiadostí sa môže váš nudný wordovský dokument bez poriadnej hierarchie a príjemného štýlu poľahky stratiť. Dnes už vám môže pomôcť mnoho aplikácií, ktoré od vás nevyžadujú grafické zdatnosti. Zaujímavou pomôckou môže byť napríklad na vizualize.me, prezi alebo re.vu.
  • Pred absolvovaním pohovoru si poriadne naštudujte informácie, ktoré si o firme dokážete nájsť. Pozrite sa kritickým okom na produkty a služby, ktoré ponúka a porozmýšľajte nad tým, v čom má výhody oproti konkurencii a kde vidite cesty na zlepšenie.

 

Držím palce pri hľadaní či už práce, alebo pracovnej stáže a dúfam, že si nájdete takú pozíciu, ktorá naplní vaše nielen pracovné očakávanie.

 

Jaja Balušíková - Blogerka pre Pracovné stáže