Ako správne neprokrastinovať…alebo také dačo

Prokrastinácia ako nám hovoria poučky v preklade znamená odkladanie dôležitých úloh na neskôr. V tom lepšom prípade na náhodný deň v týždni, kedy nás osvieti a stanú sa z nás poctiví ľudia. Veď čo môžeš urobiť dnes, odlož na pozajtra a získaš dva dni voľno. V ideálnom svete fajn, ale keď ti horia termíny na odovzdanie prác a tvoj pes si už ani nepamätá, čo znamená slovo granule a rozhodne sa žiť z lásky, niekde bude chyba v systéme.

 

Lenivosť je istým spôsobom hriech. Babička pri podávaní už šiestej buchty ťa kára, aby si sa pravidelne učil, svedomito cvičil violončelovú sonátu A-dur, lebo čo ak z teba náhodou vyrastie budúci Beethoven a teba okrem pocitu plného žalúdka napĺňa pocit viny, že uprednostníš svoju sľubnú kariéru pozeraním už približne 20. série Upírskych denníkov. Návšteva skončí a dvere sú spolu s problémom uzavreté. Amen. Otázkou ostáva – čo s tým?

 

Začnime zľahka

Existuje super technika: Pravidlo 2 minút a.k.a čo stihneš urobiť do tohto časového úseku, urob bezpodmienečne a hneď. Nakŕm konečne toho chudáka psa, odošli sms správu svojej kamoške, ktorú si minimálne pol storočia nevidel, zavolaj na študijné oddelenie a vyrieš delikátny problém, ktorý ti nedáva spať už týždeň alebo vynes smeti. Možností je veľa, stačí chcieť. Jednoducho kde je vôľa, tam je cesta.

 

Zvládame? Výborne. Posunieme sa na vyšší level. Urči si 1-5 vecí, ktoré treba počas dňa vybaviť. Hneď potom (nie, nezapínaj si prosím tie Upírske denníky!) si vyber záležitosť, ktorá ti je najviac proti srsti. A vypni aj TV a mobil. Áno, je to možno terapia šokom, ale ako motivácia ti bude krásny hrejivý pocit na srdci, keď to máš za sebou. Ostatné veci ti po tomto krviprelievaní pôjdu od ruky. Nebudeš mať možnosť zvaľovať vinu na sociálnu sieť, že si zasa nenapísal esej a ani na spolužiačku, ktorá si kúpila úžasné čižmičky vo výpredaji s plnohodnotným polhodinovým opisom ich kvalít cez telefón.

 

Odporúčam zapísať si na svoj To-do zoznam len určité psychicky znesiteľné množstvo úloh. Pohľad na výpis dlhší ako 12 000 veršov Homérovej Odysey vás nie len odradí, ale úplne demotivuje. Naopak, za každý splnený cieľ si niečo doprajte. Ten výborný predražený zákusok v nóbl kaviarni, návštevu kina, kde je ten feši predavač popcornu alebo medovú masáž. Držím palce, do (ne)prokrastinovania ;)!

 

Nicol Vargová - Blogerka pre Pracovné stáže