Ako si vyrobiť originálny životopis?

Životopis, Curriculum Vitae, Resumé. Dôležité informácie o vás v jednej kope. Ale ako ich napísať tak, aby čo najviac zaujali? Ktoré informácie vynechať a naopak, ktorými sa chváliť? A ako má vlastne vyzerať?

 

Všetko v skratke

Nikomu sa nechce čítať dve A4. Všetko čo ich zaujíma sa aj tak budú pýtať na pohovore. Nepíšte o sebe román. Spomeňte momenty, ktoré vás posunuli. Vyhnite sa opisovaniu pracovných pozícií, na ktorých ste strávili zanedbateľne krátky čas. Naopak, dajte do pozornosti skúsenosti, ktoré sú prínosom pre vašu budúcu možnú pozíciu.

CV môže byť zároveň aj motivačným listom. Software, značky, hobby. Tieto veci o vás povedia dostatok informácií. Máte android alebo iOS? Ak si napíšete tieto značky, ste pre nich pravdepodobne nonstop na maily a sociálnych sieťach. Čo je v dnešnej dobe celkom dôležité.

Kvalitné, dobré a dôveryhodné referencie. Napíšte si kontakt na niekoho, kto môže potvrdiť, čo vo vás je. Napr. kolega, bývalý šéf.

 

Ľahko a online

Vytvorte si profil na LinkedIn. Nahádžte tam všetko o sebe. Spojte sa s priateľmi. Môžu tam potvrdiť kvality, ktorými disponujete. V podstate máte svoje CV online. Niktoré firmy majú na tejto sociálnej sieti účet. Využívajú ho na lovenie svojich podriadených. Takže aj tam máte šancu uchytiť sa.

 

Dobrá vizualizácia je top

Minimálne zaujme. Viete si predstaviť prácu personalistu. Stovky mailov a ich obsahom sú stovky wordovských životopisov. Každý iný je iba svetlým momentom v ich pracovnom stereotype. To zaručuje aspoň zvýšenú pozornosť. Ak ste grafici, hneď im posielate ochutnávku z vášho portfólia. Ak nie ste grafici, ukazujete svoju kreativitu a snahu.

 

Kreatívne životopisy

Kreatívne životopisy

 

Vaše CV môže vyzerať exkluzívne, zábavne, prémiovo alebo len super. Všetko je o farbách, grafoch (toto slovo máme všetci radi :)) a spracovaní. Ak viete kresliť, hoďte si tam skicu. Ak obľubujete komixy, nič vám nebráni poslať komixové CV. Hrajte sa s farbami, fontami, obrázkami a textom. Popustite uzdu fantázii. Ale pozor na to, aby ste ho nepreplnili. Aj keď s dobrým úmyslom. Neukazujte na silu svoju kreativitu :)

 

Eva Kretiková - Zakladateľka pracovných stáží